Troudnatec kopytovitý

Troudnatec kopytovitý - Fomes fomentarius

Fomes fomentarius

Nejedlá houba

Klobouk / Plodnice

Plodnice jsou víceleté, kopytovitého tvaru, bokem přirostlé na substrát.

Klobouk má 100-350 mm v průměru, na povrchu je koncentricky rýhovaný nebo proužkovaný, téměř hladký, světlešedý, sivookrový, až špinavě, žlutavě hnědý, s okrajem bledším, téměř kožovožlutým, zaobleným. Povrch klobouku je pokryt až 2 mm silnou tvrdou živicovitou kůrou, která je na průřezu černá a lesklá.

Hymenofor

Trubky jsou ve vrstvách nad sebou, takže celá plodnice kromě tenké vrchní části pod kůrou klobouku a části při okraji je složena z několika vrstev trubek, které jsou rezavohnědé, až hnědé. Každá vrstva je 2-6 mm silná. Póry mají 0,2-0,4 mm v průměru, jsou kulaté, často bělavé, jinak okrové, až nahnědlé.

Dužina

Dužina je korkovitá, tvrdá, na řezu hrubě vláknitá, rezavohnědá, až hnědá.

Výtrusný prach

Výtrusný prach je jasně citrónový.

Výskyt

Troudnatec kopytovitý roste na živých i odumřelých listnatých stromech, zejména na bucích a břízách, ale i na dubech, topolech, vrbách aj. Je to vytrvalý druh, který roste několik let od jara do zimy. Nachází se v celém mírném pásmu severní polokoule.

Význam

Je to jeden z nejobávanějších parazitů horských bukových lesů. Způsobuje intenzivní hnilobu napadeného dřeva. Shnilé dřevo se rozpadá na drobné lupínky a nitky. Tento choroš měl v minulosti i praktický význam. Jeho snadno a dlouho tlející dužina se používala na rozdělávání ohně.