Pečárka císařská
Agaricus augustus
Klobouk / Plodnice
Klobouk má 120-250 mm v průměru, nejprve je téměř kulovitý, později půlkulatý klenutý a nakonec plocho rozprostřen. Na bleděokrovém podkladu je rezavohnědý šupinatý kromě středu, který zůstává jednolitý hnědý a hladký, stejně zbarvený jako šupiny. Šupiny jsou vláknité, přitisknuty a uspořádány v soustředných kruzích, blíže ke středu hustší, při okraji řidší
Hymenofor
Lupeny jsou 8-15 mm široké, husté, volné, téměř spojeny do límečku, který je odděluje od třeně. Nejprve jsou bělavé nebo našedlé, v dospělosti šedohnědé až čokoládově hnědé, bez zřetelného růžového odstínu. Někteří autoři udávají i růžovou barvu lupenů na mladých plodnicích.
Košťál
Košťál je 100-200 mm dlouhý a 15-35 mm tlustý, téměř válcovitý, dole někdy kyjovitě ztlustlý, později uvnitř trubkovité dutý; v horní třetině má mohutný bílý nebo nažloutlý sukničkovitý prsten, který se časem roztrhává. Nejprve je celý bílý, později okrovožlutý, nad prstenem hladký a holý, pod prstenem až k bázi nejprve vločkatý šupinkatý a nakonec holý, trochu rezavohnědý.
Dužina
Dužnina je bílá, později jemně žlutorezavá, v bázi třeně rezavohnědým, hrubá, měkká, voní anýzem a chuť má příjemnou.
Výtrusný prach
Výtrusný prach je černohnědý.
Výskyt
Pečárka obrovská roste od srpna do října ve světlých jehličnatých i listnatých lesích, buď jednotlivě, nebo v malých skupinkách. Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule.
Význam
Je to výborná jedlá houba, velmi vydatná, neboť její plodnice jsou vždy velké. Vhodná je do polévek nebo jako příloha k různým masitým jídlům.