Liška obecná
Cantharellus cibarius
Výborná jedlá houba
Klobouk / Plodnice
Klobouk má 10-70 mm v průměru, v mládí je mírně klenutý, pak plochý a nakonec trychtýřovivě prohloubený s laločnatě zvlněným okrajem. Nejprve bývá žloutkovožlutý, později blednoucí, holý, matný.
Hymenofor
Lupeny jsou v podobě hrubých, vidlicově rozdělených, až 3 mm vysokých žilek, které jsou pospojovány příčnými žilkami (anastomóza). Žilky jsou žloutkovožluté a sbíhají se hluboko na košťál.
Košťál
Košťál je 30-60 mm vysoký a 8-25 mm tlustý, stejně zbarvený jako žilky pod kloboukem (žlutý), válcovitý, směrem k bázi se zužuje a směrem ke klobouku se rozšiřuje tak, že prochází pomalu do klobouku.
Dužina
Dužnina je světle žlutá, pevně masitá, vůni a chuť má příjemně kořeněnou.
Výtrusný prach
Výtrusný prach je bledě okrově žlutý.
Lidové názvy
Kuřátka, Kuřata, Lišky, Hajdahubky, Houbičky, Červené houbičky, Tanečnice
Výskyt
Liška obecná roste od května do listopadu v jehličnatých i listnatých lesích v mechu nebo mezi listím, obvykle ve velkých houfech. Vyskytuje se v celém mírném pásmu severní polokoule, v severní Africe a v Austrálii.
Význam
Je to velmi chutná houba a na celém světě si ji velmi cení. V západní Evropě ji více vyhledávají jako např.. Hřib smrkový. Má příjemnou kořeněnou chuť a dají se z ní připravovat jídla na různé způsoby. Celkem mladé plodnice v sladkokyselém nebo octovém nálevu jsou výbornou lahůdkou jako salát. Dužnina Lišky obecné má velmi tuhou konzistenci, a proto je jednou z nejobtížněji stravitelných hub. Nicméně je to velmi významná houba, protože roste ve velkých množstvích a hmyz ji téměř vůbec neznehodnocuje.