Límcovka měděnková

Límcovka měděnková

Stropharia aeruginosa

Jedovatá houba

Klobouk / Plodnice

Klobouk má 30-100 mm v průměru, nejprve je půlkulatý klenutý, pak plocho rozprostřený, téměř vždy bez hrbolu. Pokrytý je dost silnou vrstvou slizu, ve kterém jsou ponořeny mizející šupinkovité zbytky. Na okraji bývá téměř bíle šupinkatý, nejprve celý měděnkový nazelenalý, pak na temeni okrovožlutavý nebo žlutohnědý a konečně po zmizení zelenkavé barvy je celý bledě okrově žlutý. Pokožka se dá z klobouku snadno sloupnout.

Hymenofor

Lupeny jsou 6-9 mm široké, husté, na košťál přirostlé, za mládí bledookrové, pak sivofialové a nakonec červenohnědé až tmavě čokoládově hnědé, s bílo vločkatým ostřím.

Košťál

Košťál je SO-100 mm dlouhý a 4-10 mm tlustý, válcovitý, obvykle poněkud pokřivený, vláknitý, trubkově dutý, povrch má modravý nebo modravozelený, obvykle bledší zbarvený jako klobouk, nad prstenem holý, pod prstenem bělavě šupinkatý. Prsten je úzký, blanitý, odstává a časem mizí.

Dužina

Dužnina je krémovobělavá, v klobouku téměř bílá v třeně trochu nazelenalá, někdy s rezavým odstínem. Vůni má slabou, nicméně nepříjemnou, chuť mírnou, nenápadnou.

Výtrusný prach

Výtrusný prach je purpurovohnědý.

Výskyt

Límcovka měděnková roste nejčastěji na tlejících pařezech jehličnatého dřeva, na hnijícím dřevě ukrytém pod zemí, vzácně i na pilinách, buď jednotlivě, nebo i v trsech. Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule.

Význam

Je nejedlá, hospodářsky bezcenná houba. Svým krásným zbarvením je dost nápadná.

Poznámka / Zajímavosti

V mnoha atlasech se tento druh límcovky uvádí jako nejedlé nebo dokonce jedlý, ale v jiných se uvádí, že je to mírně jedovatá houba, která někdy způsobuje otravy. Co je však zarážející, v zahraniční literatuře se můžeme dočíst, že je jedlá, ale někdy způsobuje otravy. Proto pro pochybnost údajů a z opatrnosti, bychom měli považovat tento druh za jedovatý.