Kuřátečko popelavé

Kuřátečko popelavé - Clavulina cinerea

Clavulina cinerea

Nejedlá houba

Klobouk / Plodnice

Kuřátečko popelavé tvoří podobně jako i jiné druhy plodnice podobné mořským korálem. Někomu může připomínat i hustý a neudržovaný keř, nebo korunu stromů. Plodnice dosahují různé výšky, některé jsou nižší a mají pouze 30 - 40 mm, jiné zase rostou více do výšky a mají kolem 100 mm. Když bychom strukturu houby blíže prozkoumali, zjistili bychom, že jednotlivé větvičky vyrůstají z báze, která se rozděluje na o něco tenčí odnože a ty se rozvětvují na ještě tenčí větvičky. Tyto větvičky jsou na vrcholu buď zaoblené nebo zubatého ukončení.
Ale ne vždy je houba pěkně rozvětvená. Někdy bývají jednotlivé větvičky pospojovány do hrubších částí a dost zvrásněné.
Barva plodnic je nejdříve bělavá, šedá, šedo-prachová, slabší hnědošedá, postupně s fialovým nádechem. Někdy je fialová barva i zřetelnější a tehdy je nejkrásnější. Dá se říci, že celá plodnice je přibližně stejně zbarvená, jen konečky větviček mohou být někdy o něco bledší.

Košťál

Košťál je 30 X 10 mm velký, někdy téměř nevyvinutý, bílý nebo šedý, jeho hlavní odnože bývají podélně vrásčité.

Dužina

Dužina je celkem pevná, bělavošedá a neměnící se barvy, bez výrazné vůně a chuti.

Výtrusný prach

Výtrusný prach je bledožilkovaný.

Výskyt

Její nález nás může potěšit v listnatých, v jehličnatých, ale i ve smíšených lesích a to hlavně od srpna do konce listopadu. Nejčastěji však roste pod smrky a buky, ať už v listí, v jehličí, nebo v mechu, hlavně za přítomnosti zbytků a hnijících větviček. Při vyhovujících podzimních podmínkách je schopna les doslova zaplavit mnoha desítkami či stovkami plodnic. A tehdy opravdu třeba dávat místy pozor kam člověk stoupá.

Význam

I když jedlost tohoto druhu se ve více atlasech rozchází, protože některé z nich ji uvádějí jako jedlou houbu, jiné zase jako nejedlou, jisté je však, že košíky houbaře neobohatí, protože už jen svým vzhledem velmi ke konzumaci neláká. Navíc je nízké kvality a v době jejího růstu si můžeme doslova vybírat z velkého množství výborných jedlých hub.

Podobné druhy

Tuto houbu si můžeme zaměnit za některé jiné druhy. První může být Kuřátečko ametystové (Clavulina amethystina), které má však výraznější a sytější fialové zbarvení a buď se vyskytuje pouze sporadicky na některých lokalitách, nebo je přehlížena, protože její náleznost není příliš velká. Dužnina má při zasychání nažloutlou barvu, na rozdíl od Kuřátečka popelavého, které je bělavošedé a neměnící se.
Druhou je kuřátečko vrásčité (Clavulina rugosa), které se však vyznačuje velmi málo rozvětvenými, spíše kyjakovitými a zvrásněnými plodnicemi s bílou barvou.
Třetí možnou záměnou může být Kuřátečko hřebenité (Clavulina coralloides), která je bílé barvy a má hrot zakončení větviček, přičemž Kuřátečko popelavé má konečky spíše zaoblené.