Křemenáč krvavý
Leccinum aurantiacum
Výborná jedlá houba
Klobouk / Plodnice
Klobouk má 40-100 mm v průměru, v mládí je téměř kulovitý, pak půl kulovitý, až zvonkovitý a nakonec polštářovitý, často se zvednutým okrajem. Je hnědopomerančový, až hnědý se slabým pomerančovočerveným odstínem. Za suchého počasí bývá plstnatý, suchý, matný a pokožka se nedá sloupnout. Ve stáří za deštivého počasí je trochu slizký a pokožku lze částečně sloupnout. V dospělosti přesahuje pokožka okraj klobouku v podobě tenké roztřepené blány, která je v mládí přitisknuta k třeně a sbíhá po něm.
Hymenofor
Trubky jsou 15-35 mm dlouhé, při třeně vykrojené, smetanovožilkaté, na řezu slabě fialový. Póry jsou drobné (3-4 na I mm); kulaté, za mládí bělavé až trochu našedlé, později smetanovožilkaté. Jelikož vrstva trubek není všude stejně vysoká, povrch pórů je hrbolkatý až vrásčitý.
Košťál
Košťál je 100-250 mm vysoký a 20-40 mm tlustý, za mládí břichatý, později prodloužený, téměř válcovitý, pod kloboukem ztenčení, na bázi kyjakovitě ztlustlý; nejprve je na povrchu téměř hladký, bělavý, až šedočervený, brzy se však rozpukáva po celé délce na odstávající šupinky, které jsou zprvu bělavé, později hnědavé a nakonec načernalé, zejména ve střední části třeně bývají velmi zřetelné.
Dužina
Dužnina je bílá, na řezu se nejprve zbarvuje na červenozrzavou, kde tu flakovite šedomodrá, později bývá šedavá s fialovým odstínem. Chuť má příjemnou a vůni nenápadnou.
Výtrusný prach
Výtrusný prach je hnědý.
Výskyt
Roste v listnatých lesích pod Duby. Plodnice se objevují obvykle od června do října. Je rozšířen v celém mírném pásmu severní polokoule.
Je jedlý a stejně chutný jako všechny ostatní druhy z okruhu Kozáka osikového.