Hřib kaštanový

Hřib kaštanový - Gyroporus castaneus

Gyroporus castaneus

Jedlá houba

Klobouk / Plodnice

Klobouk má 30-80 mm v průměru, nejprve je klenutý, pak dost plochý a někdy ve středu i vtlačen, červenohnědý, až kaštanově hnědý, vzácně bledší. Povrch je suchý, sametový, až jemně plstnatý, vzácně holý, za suchého počasí bývá často rozpukaný.

Hymenofor

Trubky jsou až 8 mm dlouhé, nejprve bílé nebo bělavé, pak krémové, nažloutlé nebo od výtrusnoho prachu, až bledě citrónově žluté, otlačením se stávají hnědavě skvrnité. Při třeni jsou kratší. Póry malé nebo středně velké (1-3 na 1 mm), stejně zbarvené jako trubky, po poranění zůstávají na nich hnědé skvrny.

Košťál

Košťál je 35-80 mm dlouhý a 8-30 mm tlustý, válcovitý nebo kyjakovitý, stejně zbarvený jako klobouk, sametově plstnatý, suchý, často nepravidelně hrbolatý a jakoby zmačkaný. Uvnitř je nejprve plný, vycpaný, v dospělosti bývá celý dutý a jen zřídka přepážkově vycpaný.

Dužina

Dužina je bílá nebo bělavá, na řezu nemění barvu. V mládí je pevně masitá, pak křehká. Chuť má nevýraznou a je téměř bez vůně.

Výtrusný prach

Výtrusný prach je nažloutlý.

Výskyt

Hřib kaštanový roste od července do listopadu téměř ve všech lesích v písčité půdě. Nachází se v celém mírném pásmu severní polokoule. Nejrozšířenější je v teplejších, sušších oblastech s křemičitou a písčitou půdou (Záhorská nížina, Polabí)

Význam

Je to jedlá houba, avšak není, tak dobrá jako Hřib siný. Vařením dostává trochu nahořklou chuť, která se sušením ztrácí. Proto je vhodná na sušení.