Hadovka smrdutá

Hadovka smrdutá - Phallus impudicus

Phallus impudicus

Nejedlá houba

Klobouk / Plodnice

Plodnice je ze začátku vejčitá nebo kulovitá, 40-60 mm; vysoká a 30-50 mm široká, bělavá, nažloutlá, šedavá nebo zřídka jemně narůžovělá, hladká, holá, vespod s bílým jednoduchým nebo rozvětveným provázkem podhoubí. Pokud chytneme mladou, ještě nevyvinutou plodnici do ruky, hmatem lze cítit, že pod zákrovkou (vnějším obalem) je rosolovitá vrstva, která obaluje tvrdou, těžkou hmotu.
Dalším vývinem se obal vajíčkovitého stádia plodnice roztrhne a vyroste z něj bílé duté pórovité receptákulum, které má na konci tupě kuželovitý nebo zvonkovitý olivový klobouk.

Klobouk je na povrchu nejprve nezřetelně rebernatý a pokrytý olivově zeleným Glebem (výtrusorodou vrstvou), která páchne nepříjemně jako zdechlina. Olivovězelený Gleb se brzy roztéká, přičemž láká rozličný hmyz. Klobouk je po zmizení Glebu bílý nebo krémový a žebírka na něm jsou zřetelnější.

Košťál

Košťál je bílý, dutě pórovitý, válcovitý, směrem nahoru zúžený, 100-250 mm vysoký a 15-35 mm tlustý.

Dužina

Pach Hadovky smrduté je velmi proměnlivý, podle vývojového stádia plodnice. Dokud je plodnice ještě ve "vajíčku", voní jako syrové brambory, dospělá mrtvolně zapáchá a po zmizení Glebu je vůně nepříjemně mdle nasládlá.

Výskyt

Roste od června do listopadu v teplých listnatých lesích, v nížinách i na pahorkatinách.

Význam

Za mládí, dokud je ještě ve vajíčkovitém vývojovém stádiu, je jedlá. Plátky obalené v mouce, vajíčku a strouhance se připravují jako řízky.