Čechratka podvinutá
Paxillus involutus
Jedovatá houba
Klobouk / Plodnice
Klobouk má 40-120 mm v průměru, v mládí je mírně klenutý s velmi nápadně podvinutým okrajem, v dospělosti bývá plocho rozprostřený, uprostřed často vtlačen, s okrajem stále podvinutým. Povrch má okrovohnědý, zrzavohnědý nebo olivovohnědý, po poranění zůstávají na něm tmavohnědé skvrny. Nejprve bývá jemně plstnatý (zejména při okraji), pak holý, za vlhkého počasí velmi slizký, jinak suchý a lesklý.
Hymenofor
Lupeny jsou 4-6 mm široké, tenké a husté, na košťál sbíhavé, za mládí trochu zvlněné. Zpočátku jsou bělavookrové, pak olivovookrové a nakonec rezavohnědé, často s oranžovým odstínem; po otlačení zůstávají na nich tmavší rezavohnědé skvrny. V dospělosti bývají při košťálu síťkově pospojovány.
Košťál
Košťál je 30-60 mm dlouhý a 10-20 mm tlustý, válcovitý, plný, tuhý, hladký a holý, žltookrový nebo okrovohnědavý; po otlačení obvykle hnědne.
Dužina
Dužina je měkká a šťavnatá, nejprve žlutavě bělavá, pak nahnědlá, vařením černá. Chuť má nakyslou a vůni příjemnou, houbovou, poměrně slabou.
Výtrusný prach
Výtrusný prach je okrovohnědý.
Výskyt
Čechratka podvinutá roste od června do listopadu v jehličnatých i listnatých lesích, obvykle ve velkém množství. Často se vyskytuje i mimo les v parcích, v zahradách nebo v trávě mezi nízkými keři daleko od lesa. Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule.
Donedávna se pokládala za jedlou houbu podřadné kvality. Zkušenosti z předešlých let však ukázaly, že časté požívání Čechratky podvinuté zapříčinilo těžká onemocnění, ba i smrt. Proto ji k jídlu nedoporučujeme.